Wszystko, co musisz wiedzieć o rusztowaniach elewacyjnych
Rusztowania to specjalne konstrukcje umożliwiające wykonywanie wszelkich prac budowlanych, montażowych i instalacyjnych na wysokościach. Zapewniają duży komfort, a oprócz tego bezpieczeństwo osobom, które chcą postawić budynek bądź przeprowadzić remont elewacji. Niegdyś wykonywane z drewna, zostały już wyparte przez nowoczesne modele stalowe, a także aluminiowe. Przyjrzyjmy się, jakie mają one zastosowanie oraz jakie są ich rodzaje.
Do jakich prac wykorzystuje się rusztowania?
Rusztowania elewacyjne to jedne z najpopularniejszych modeli spotykanych na budowach. Wykorzystywane są podczas wykonywania wielu prac wysokościowych. Mogą być też używane przy zajęciach konserwacyjnych przeprowadzanych w obiektach przemysłowych na zewnątrz budynków. Z tego typu konstrukcji często korzystają deweloperzy, a także osoby prywatne. Dlaczego warto zdecydować się na rusztowania elewacyjne?
- Praca na nich przebiega z zachowaniem odpowiednich norm bezpieczeństwa;
- chronią pracowników przed niebezpiecznymi wypadkami;
- duży wybór różnych typów rusztowań umożliwia optymalne dopasowanie do charakteru wykonywanych prac;
- są stabilne, umożliwiają także przechowywanie na nich materiałów budowlanych bez konieczności znoszenia i wnoszenia ich na górę.
Rusztowania ramowe — płaskie konstrukcje, które szybko się składa
Rusztowania ramowe to te o prostej konstrukcji, umiejscowione przy budynku i połączone z obiektem za pomocą kotwienia. Zwykle stosuje się je w budownictwie ogólnym podczas niewielkich prac remontowo-wykończeniowych przy domach jednorodzinnych.
Rusztowania modułowe do skomplikowanych konstrukcji
W skład rusztowań modułowych wchodzą poprzecznice, pomiędzy którymi wprowadza się odstęp do przyłączania innych elementów rusztowania. Z kolei stojaki łączy się za pomocą wyprofilowanych głowic i zamków klinowych. System ten często wykorzystuje się podczas prac modernizacyjnych w przypadku budynków o niestandardowej konstrukcji — w kościołach lub też zamkach. Rusztowania modułowe stosowane są także podczas dużych imprez plenerowych do budowy scen, trybun, wystaw czy targów. Oprócz tego chętnie wykorzystywane są przez deweloperów podczas realizacji (inwestycji) bloków, a także wieżowców.
Rusztowania przejezdne, czyli mobilny system
Rusztowania przejezdne występują jako ramowe/modułowe wyposażone w dodatkowe akcesoria umożliwiające przemieszczanie — belki, podstawy i koła jezdne. Pozwalają sprawnie poruszać się wzdłuż budynku bez konieczności rozkładania ich na części. Są idealnym rozwiązaniem w przypadku krótkotrwałych prac remontowych, gdzie konieczne jest ciągłe przestawianie rusztowania.
Rusztowania są konstrukcjami znanymi i używanymi od dawna, choć oczywiście na przestrzeni wieków zmienił się ich sposób stawiania, przytwierdzania do muru, a także przesuwania. Głównie stosuje się je w branży budowlanej, ponieważ zapewniają przestrzeń roboczą na wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów. Takie konstrukcje można zakupić gotowe lub wypożyczyć.